www.suchomel-advokat.cz
[email protected]

JUDr. Petr Suchomel, advokát
Týnská 12, Praha 1

datová schránka fbws5bh
telefon +420 224 224 282

evidenční číslo ČAK 19943 
IČO 11930098

Výběr z komentářů v médiích

Proč se máme bát o manželství

MF DNES, 25. června 2022
(rodinné právo)

Vylučovat z debat o nové podobě manželství ty, kteří se obávají narušení přehledného společenského řádu, je stejně přezíravé jako útočit na homosexuály jen proto, jací jsou.

Cookies a devalvace souhlasu

MF DNES, 5. února 2022 (regulace internetu)

Každý uživatel internetu je od začátku roku stokrát denně bombardován dotazy na souhlas s nastavením soukromí. Zákonodárce povinnosti provozovatelů webů zpřísnil, ač musí vědět, že text před odkliknutím nikdo nečte. Preferuje tím „neinformovaný souhlas“, čímž zpochybňuje závaznost a vážnost jakéhokoliv souhlasu. 

Rouška, fetiš současnosti

MF DNES, 22. října 2021
(právní principy)

Neví-li si společnost rady, zaměňuje řešení za symboly. V boji s covidem bazíruje na používání respirátorů i v situacích, kdy to vyloženě škodí. Podkopává tím ochotu dodržovat rozumná pravidla.

Nemocný vs. bezmocný Zeman

MF DNES, 16. října 2021
(ústavní právo)

Odejmout prezidentovi pravomoci je nebezpečné. Šlo by o vážný průlom do dělby moci. Kdo ctí demokracii, musí s takovými nástroji šetřit. Tím spíše, pochybuje-li o stejné úctě u prezidenta.

Kdy nevěřit obětem znásilnění

MF DNES, 3. července 2021
(trestní právo procesní)

Jsou svědectví o dávném sexuálním obtěžování věrohodná? Hledat obecnou odpověď nemá smysl. Neexistuje. Podstatnější je, že stát má povinnost vinu bez výjimky prokázat. A to se mu bez včasné součinnosti s obětí nepodaří.

Záchrana říznutá Kolumbií

MF DNES, 19. května 2021
(lidská práva a svobody)

Obrázek škol zavřených i pro žáky s negativním PCR testem ukázal, jak amatérsky a lehkovážně česká vláda při epidemii zasahuje do nejzákladnějších práv. Omluva pro to není. Protože čím větší je krize, tím pozornější k základním právům musí být.

Velký policejní koronaúlet

MF DNES, 18. června 2020
(trestní právo)

Hrozit drobným zlodějíčkům osmiletým vězením kvůli nouzovému stavu je nejenom absurdní a nespravedlivé, ale i protiprávní. Ukradli jste v nouzovém stavu housku s marmeládou? Podle zákona vám hrozí až osm let za mřížemi. Zní to absurdně a nespravedlivě. A ještě něco: není to pravda.

Hledání míry za hranou

MF DNES, 11. května 2019
(lidská práva a svobody)

Zbláznil se Ústavní soud, když hoteliérovi „schválil“ kádrování ruských turistů? Bezpochyby by to platilo, kdyby řešil obchodní spor. K posouzení však dostal politický protest. Stávku. A obejde se stávka bez porušování pravidel?

Příliš rychlá justice

MF DNES, 2. dubna 2019
(trestní proces)

Veřejnost tlačí na soudy, policisty i žalobce, aby jednali rychle. Větší důraz by však měla klást na kvalitu. Šestileté martyrium Lukáše Nečesaného ukázalo, že zbrklá spravedlnost je nejen nekvalitní, ale i pomalá.

Dluhy se nemusí platit

MF DNES, 9. listopadu 2018
(civilní proces)

Titulek tohoto textu není provokací, ale vyjádřením nového principu, který se z více stran vkrádá do českého právního řádu. Oddlužit se může i ten, kdo nic moc nesplatí, exekuce zase po letech sama skončí. Lepší život dlužníka zaplatí ten, koho dlužník poškodil.

Hovězí GDPR-burger pro Pepu

MF DNES, 7. července 2018
(ochrana osobních údajů)

První měsíc odhalil největší slabinu nové ochrany osobních údajů. Nejenže jí nikdo nerozumí, ale lidé ji běžně chápou úplně opačně. Může za to nelidská byrokracie, která nutí firmy i úřady „opisovat zákony“.

zpět na hlavní stránku